Merkezi Saat Sistemleri (Dijital Analog)

Zamanı doğru kullanmak günümüzde eskiye göre daha fazla önem taşımaktadır. Çevremizdeki cihazların, makinaların ve sistemlerin çoğu zamana göre programlanabilmektedir. Bu sebepten insanlarında bu konuda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Aynı hat üzerinde çalışan raylı sistemlerde oluşacak ufak bir zamanlama hatası büyük problemlere sebebiyet verebilir. Raylı sistemler de olduğu gibi hastanelerde de zaman kavramı büyük önem taşımaktadır. Operatör doktorlar, ilaç fabrikaları ve diğer birçok sistemde saniyeler bile hayati önem taşır. Yaşamımızın her alanında zamanın bu kadar önemli olması bazı ihtiyaçları ortaya çıkarır. Bu ihtiyaçlara hizmet etmek üzere “Merkezi Tarih / Saat Sunucuları” tasarlanmıştır.
Merkezi saat sistemleri uydudan alınan tek bir sinyal ile çalışır. Kendisine bağlı tüm cihazları senkronize edebilir ve böylece yönetimin tek bir merkezden yürütülmesi sağlanır. Merkezi saat sistemleri GPS tabanlı bir ana saatten oluşur. GPS teknolojisini kullanması sayesinde hatasız çalışmaktadır. Ana saat merkezi ile birlikte kablolama ve ilave edilmiş saatlerde eklenir. Merkezi saat sistemlerinin hem kablolu hem de kablosuz kurulumuna izin verilmektedir. Merkezi saat sistemleri Analog ve Dijital sistemleri içerisinde barındırırlar. Aynı zamanda ana saate NTP bağlanabilmektedir. Örneğin havalananında NTP'nin bağlanması ile yolcular bilgilendirilir. Yolcular için anonslar yapılır. Diğer elektronik sistemlerin senkronizasyonu da sağlanır. Tüm bu sistemler sayesinde saatlerin bulunduğu tüm alanlarda aynı zaman görülmektedir.
Analog saatlerin çift ve tek taraflı olmak üzere iki adet modeli bulunur. Dijital saatlerde bu özelliği ile analog saatler ile aynıdır. Analog ve dijital saatler ayrı ayrı çalışabildikleri gibi birlikte de çalışabilmektedirler. Bu saatler kullanım alanlarına göre tek veya çift yüzlü olarak seçilebilirler. Analog ve dijital saatler 220V ile çalışmaktadırlar. Analog ve dijital merkezi saat sistemleri görsel ve işlevsel olarak birçok alanda kullanıma uygundur. Kullanıldıkları alanlara; saat kuleleri, fabrikalar, televizyon ve radyolar örnek verilebilir. Sistem merkezi yedekli bir yapıya sahiptir. Bu yapı sayesinde bağlantının kesilme durumuna karşı bağlantı tekrar gelene kadar sistem çalışmaya devem eder. Elektrik kesilmesi ve benzeri arızalara karşı korumalıdır.


Merkezi Saat Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Merkezi saat sistemi birçok yerde kullanılmaktadır. Bu alanların başında eş zamanlı çalışmanın önemli olduğu alanlar gelmektedir. Bunlar; raylı sistemler, fabrikalar, hastaneler gibi işletmelerdir. Böylece bu işletmelerde tek bir saat referans oluşturarak merkezi kontrol sağlanır. Metro, Tramvay, Tren istasyonlarında da merkezi saat sistemleri kullanılır. Bununla birlikte havaalanı binası gibi binalarda da saatler eş zamanlı olmalıdır. Zaman bu binalar için ve ulaşım araçları için oldukça önemlidir. Uçakların kalkış saati ve anonsların bu saatle aynı zaman diliminde verilmesi büyük önem taşır. Bununla birlikte Okullar, Hastaneler, Üniversiteler ve AVM’ler de bina ve tesis içinde eş zamanlılık sağlanmalıdır. Bu yüzden tüm bu binalarda merkezi saat sistemleri kullanılır.


Ana Saat Merkezi Sistemi'nin Görevi Nedir?

Saat sisteminin kontrolünü ve eş zamanlı duruma getirme işlemini ana saat merkezi gerçekleştirir. Bu ünite GPS gibi konum bazlı sistemler ile bağlantı kurabilir. Aynı zamanda yapılan bir yazılım ile programlanabilmektedir. Saat dilimleri için programlama farklılık gösterir. Aynı zamanda farklı sistemler içinde sinyal aktarım çıkışı mevcuttur.


Merkezi Zaman Sunucuları Nedir?

Merkezi zaman sunucuları saatleri eşleştirmek için kullanılır. Kendisine bağlı mekanik ve elektronik tüm saatlerin aynı zamanda çalışmasını sağlar. Yine aynı şekilde kendisine bağlı olan bir bilgisayar ile network ağındaki tüm cihazların tarih ve saatlerini eşitler. Eşleştirilme ile cihazlar tarih, saat ve saniyesine kadar aynı zaman dilimini gösterir.