Kartlı Geçiş Kontrol Sistemleri

Kartlı geçiş kontrol sistemlerinin kullanım amacı öncelikli olarak güvenliği sağlamaktır. Özellikle iş yerlerinde kullanılan kartlı geçiş kontrol sistemleri son zamanlarda yeni yapılan konutlarda da tercih edilmektedir. Binalarda çalışan veya yaşayan kişilerin can güvenliği için önemli bir güvenlik sistemidir. Aynı zamanda binaların içindeki maddi değeri olan malların güvenliği konusunda da oldukça fazla talep görmektedir. Binalara giriş çıkışın kontrol edildiği kartlı geçiş kontrol sistemleri günümüzde iş yerlerinin çoğunda kullanılmaktadır.
Kartlı geçiş kontrol sistemleri 5 aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki Reader yani kart okuyuculardır. Kart okuyucular sayesinde giriş ve çıkışlarda kart içindeki bilgiler okunur ve panele aktarılır. Kartlı geçiş sistemi paneli ise sistemin merkezidir. Tüm bilgiler panelde tutulur. Tutulan bu bilgiler aynı zamanda panele erişim izni olan bir yönetici ya da personel tarafından yönetilir. Kartlı geçiş kontrol sistemi kontrol yazılımı ise kartlı geçiş kontrol sistemini şirketlere göre özelleştiren bölümdür. Bu yazılım sayesinde şirketler kart okuyucularına şirketin ihtiyacına uygun özellikler ekletebilir. Bu özelliklere personel numarası, personelin gecikme durumunda yöneticinin uyarılması örnekleri verilebilir. Ayrıca kartların tatil günleri ya da belirlenen günlerde kapatılması gibi durumlar içinde kullanılabilir. Gelişen teknoloji ile kapılara normal kilit yerine elektrikli kapılar takılmaktadır. Elektrikli kapılar kartlı geçiş kontrol sistemlerinin aşamalarından biridir. Elektrikli kapılar kart okuyucular sayesinde kilitsiz bir şekilde açılır. Bu günlük hayat için güvenli ve pratik bir kullanımdır. Yeni yapılan konutlarda sıklıkla tercih edilmesinin sebebi de oldukça pratik olmasıdır.

PERSONEL DEVAM KONTROL SİSTEMİ (PDKS)

Kartlı geçiş kontrol sistemlerinde kart kişiye özel olmakla beraber kişinin en son giriş ve çıkış saati bilgilerini tutar. Kişi kartını basmadığı zaman binaya giriş yapamaz. Aynı şekilde çıkarken de ismine özel olan kartı kullanması gereklidir. Böylelikle güvenlik konusunun yanında personel kontrolleri içinde iyi bir alternatif oluşturur. İşverenler kartlı geçiş sistemleri sayesinde personellerin giriş çıkış saatini kontrol edebilmektedir.

Bir diğer kullanım alanı ise bina içerisindeki bazı bölümlerin güvenliğidir. Binaların bazı özel bölümlerine sadece üst düzey yetkisi olan yöneticilerin giriş izinleri vardır. Kart sistemi ile bu giriş çıkışlarda kontrol altında tutulur. Kartlar için yazılım tarafından oluşturulmuş yetkinlikler ile oda veya bölümlerin güvenliği de sağlanmış olur. Bu sistemi hastanelerdeki yoğun bakım gibi ünitelerin önünde de görebilirsiniz. Bu sistem ile hastanenin o bölümüne sadece yetkili sağlık personellerinin giriş çıkış izni verilmektedir. Kartlı geçiş ve kontrol sistemlerinin güvenilir bir ortam yaratmak için tercih edilmesinin bir başka nedeni ise maliyetidir. İş gücüne ciddi bir katkıyı bu sistemler tek başlarına sağlamaktadır. Bu sistemin kullanılması ile güvenlik için çalıştırılan güvenlik personeli sayısı düşürülebilir. Aynı zamanda personelin giriş çıkış saatlerini tutmak için bir insandan daha kesin ve güvenilir sonuçlar ortaya koyar. Kart geçiş sistemleri aynı zamanda giriş çıkış turnikelerinde de kullanılmaktadır. Metro, otobüs, tramvay gibi toplu taşıma araçlarına binerken kullandığımız kartlar bu sisteme dahildirler.

ACİL DURUMLARDA KARTLI GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ

Acil durumlarda; acil durum butonuna basmak için camını kırarak ulaştığımız butona kart sistemleri sayesinde camı kırmadan da ulaşabiliriz. Acil durum butonunun kapalı olmasının sebebi herhangi bir acil durum olmadığı durumlarda butona ulaşılmasını engellemektir. Yanlış bir ihbar ya da durumun önüne geçmek için camlı kutularda buton saklanır. Art niyetli kişilerin kullanımı böylece engellenmiş olur. Acil durum butonuna kart sistemini entegre etmek oldukça mantıklı ve güvenlidir. Çünkü kart aracılığı ile art niyetli bir kullanım olması durumunda karttaki bilgiler ile kişiye ulaşılabilir. Bu yüzden art niyetli bir kullanım söz konusu olmaz. Bu durumda kart sahiplerine buton kutusunu kırmadan butona ulaşma yetkisini verir. Acil durum anında kart sahibi kartını okutur. Kart okutulduktan sonra acil durum butonu kutusunun kapısı açılır ve düğmeye basılır. Acil durum butonu sadece tehlike anlarında kullanabilir.