Hırsız Algılama ve Alarm Sistemleri

Evrensel olarak yapılan araştırmalarda alarm sistemlerine olan ihtiyacın gün geçtikçe arttığı görülmektedir. Alarm sistemleri modern yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Günlük yaşamın her alanında alarm sistemleri kullanılmaktadır. Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız hırsızlık ve soygun olayları can ve mal güvenliğimizi tehdit eder. Bu tarz olumsuz durumları engellemek için günümüz teknolojisi birçok çözüm üretmektedir. Bunlardan en güvenilir olanı alarm sistemleridir. İş yeri, ev ve okullarda kullanılmakta olan hırsız algılama ve alarm sistemleri güvenlik açısından büyük önem taşır. Hırsızlık ve dolandırıcılığın yanı sıra gün içinde oluşabilecek acil durumlar için de alarm sistemleri kullanılmaktadır. Medikal yardım, gaz kaçağı ve de yangın ihbarı için alarm sistemlerinden yararlanılır. Böylece oluşabilecek olumsuz durumlar için önlem alınmış olur.

Güvenlik sistemi üst düzey bir performans sergilemelidir. Sistem için kullanılacak ürünler titizlikle seçilmelidir. Alarm sistemi için uygun ekipmanlar kullanılmalıdır. Proje doğru tespit edilmelidir ve projeye uygun sistemler oluşturulmalıdır. Alarm sistemleri günlük yaşamımızın çok kısa bir döneminde gereklidir. Gerekli olan bu zaman diliminde doğru çalışmaması ciddi sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden alarm sisteminin düzgün çalıştığından emin olunmalıdır.

Hırsız algılama ve alarm sistemleri genellikle sitelerde kullanılmaktadır. Sitelerde bulunan ortak kullanım alanlarının güvenliği için alarm sistemleri büyük önem taşımaktadır. Hırsızlık, dolandırıcılık ve yangın gibi durumlara karşı alınacak en güvenli önlem alarm sistemleridir. Ortak kullanım alanları dışında kişiler tarafından bağımsız olarak da kurulabilirler. Bunun için ilave bir personele ihtiyaç yoktur. Sistem bilgisayar tarafından kontrol edilir.

Alarm sistemleri 5 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerden ilki algılayıcılar yani sensörlerdir. Bu tehlikenin varlığını sezen en önemli kısımdır. İkinci olarak alarm panelleri ve uyarıcılar gelir. Tehlikeyi algılayan sensör panel aracılığıyla uyarıcıları harekete geçirir. Sistem kontrol ve kumanda araçları acil durumlar için ihtiyacımız olan bölümdür. Tüm bunların doğru çalışması için aralarındaki bağlantı tesisatı da doğru kurulmalıdır.

HANGİ DURUMLAR İÇİN ALARM SİSTEMLERİ KULLANILIR?

HIRSIZLIK

Hırsızlık için alarm sistemine bağlı olan hareket dedektörü ya da manyetik kontak gibi sensörlerden faydalanılır. Sistemler hırsızlık olması durumunda sensörler aracılığıyla durumu algılarlar. Sisteme bağlı olan dış cephe sirenleri devreye girer. Devreye giren bu sirenler ışıklı ve sesli olarak uyarı verirler. Aynı zamanda sisteme giden sinyal ile operatörler emniyet güçlerine haber verirler.

YANGIN İHBARI

Günlük hayatın içinde karşılaşacağımız olumsuz durumlara karşı önlem alsak bile bazı durumları öngöremeyebiliriz. Bu durumlardan biri de yangındır. Yangın can ve mal güvenliği için tehlike oluşturmaktadır. Bu tehlike durumu için önlem almak çok önemlidir. Yangın alarm sistemleri birçok ülkede yasal olarak zorunlu tutulmaktadır. Çünkü diğer durumlardan farklı olarak bir dairede oluşacak yangın tüm binayı etkileyebilir. Yangın alarm sistemi kendisine bağlı olan bir duman sensörü ile çalışmaktadır. Yangını algılayan duman sensörü merkezimize ulaşır. Merkezimize ulaşan uyarıdan sonra yetkili kişi durum ile ilgili bilgilendirir. Yangına karşı önlem alınması için itfaiyeye haber verilir. Yangın alarmlarının öncelikli amacı yangına en kısa sürede müdahale edilmesini sağlamaktır.

MEDİKAL YARDIM

Çocuklar, yaşlılar ya da herhangi bir durumdan kaynaklı sağlık sorunu yaşayan insanlar için çok önemli bir sistemdir. Sistem kurulu durumda olmasa bile medikal yardım her zaman için açıktır. Olumsuz bir medikal sorunla karşılaşılırsa şifre paneli ile önlem alınabilir. Bunun için paneldeki ambulans butonuna basılmalıdır. Bazı sistemlerde bu buton yerine uzaktan kumanda da olabilir. Butona basılması durumunda merkezimizde ki birçok kişi aracılığı ile ambulans yönlendirilmesi yapılır.

GAZ ALARMI

Özellikle evlerde karşılaşma ihtimalimizin olduğu gaz zehirlenmesi çok tehlikelidir. İnsanların uzun bir süre anlayamıyor oluşu da tehlike boyutunu arttırır. Alarm sistemine bağlı olan gaz sensörü tehlike durumunda merkezimize ulaşır. Merkezimize gelen sinyal ile yetkili kişilere bilgilendirme yapılır.