Gaz Algılama ve Alarm Sistemleri

Yangın; işyerleri, binalar ve evlerde karşılaşılması en tehlikeli olaylardan biridir. Bu yüzden yangın ile ilgili oluşabilecek tüm ihtimaller için belirli önlemler alınmalıdır. Yangının oluşabilmesi için ısı, oksijen ve yakıt bileşenleri bir arada bulunmalıdır. Yangını söndürme işlemi için ise bu üç bileşenden birisi hedef alınmalıdır. Bu şekilde başarılı bir yangın söndürme işlemi gerçekleştirilmiş olunur. Günümüz teknolojisinde oluşabilecek yangın ihtimalini önlemek için birçok sistemden faydalanılmaktadır. Bu sistemlerin önceliği yangının oluşma anında insanları bilgilendirmek ve önlem almalarını sağlamaktır. İnsanlar yangın ile ilgili bilgilendirildikten sonra tahliyeleri doğru bir şekilde yapılmalı ve risk en aza düşürülmelidir. Tahliye işlemi gerçekleştikten sonra yangını söndürme işlemi başlamaktadır. Bu yüzden ortamda hiç insan kalmaması hayati önem taşımaktadır. Yangın öncesi alınacak önlemlerin ilki can güvenliğidir. Diğer önlemler ise eşyaların ve binanın zarar görmesini engellemektir. Bu yüzden yangın anında uygulanacak söndürme sistemlerinin doğru seçimi büyük önem taşır. Bundan kaynaklı söndürme işlemi için otomatik yangın söndürme sistemleri oluşturulmuştur.


Otomatik yangın söndürme sistemleri can ve mal güvenliği için ciddi önem taşımaktadır. Bu sistem ile ilk olarak can ve mal güvenliği için önlem alınır. Daha sonra ise yangının potansiyel sonuçlarından korunulması amaçlanır. Yangın henüz başlamak üzere iken bu sistem ile söndürülür. Böylece yangının büyümesi engellenmiş olur.
Gaz algılama ve alarm sistemlerinde, büyük orta küçük ölçekli tüm işletmeler için en uygun yazılım ve donanımı tasarlıyoruz. İşletme veya binanızda parlayıcı ve patlayıcı zehirli gazların izlenmesi ve tespit edilmesi, tehlikeli düzeylere ulaştığında vanaların kapatılması, gazın havalandırma sistemi ile dışarıya tahliye edilmesi ve sesli – ışıklı uyarılar ile binadakileri ikaz etmesi gibi işlevleri yerine getirmek için tercih edilirler. Söndürme işlemi için kullanılan sistemin içeriği;
-Su,
-Köpük,
-Toz ya da
-Gaz'lardır.


GAZ ALGILAMA VE ALARM SİSTEMLERİ NERELERDE KULLANILMAKTADIR?

Gaz algılama ve alarm sistemlerine en çok gereksinim duyan işletmeler insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlardır. Bunlar başlıca; okullar, hastaneler, AVM’ler, iş merkezleri ve rezidanslar, laboratuarlar, otoparklar’dır. Dünya lideri birçok markanın üstün özellikli ürünlerinin kalitesini arkamıza alarak, dünyanın önde gelen üreticileriyle yapmış olduğumuz çözüm ortaklıkları sayesinde, sizin için önereceğimiz en uygun yazılım ve donanım sistemini kuruyoruz. Hegtech olarak; yapılarda algılanacak gaz riski ile ilgili risk değerlendirmesi yaparak uygun yazılım ve donanım sistemini belirlemekteyiz. Yapınızın büyüklüğü, kullanım amacı da size önereceğimiz sistem için belirleyici bir özellik olacaktır.


GAZLA SÖNDÜRME SİSTEMLERİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Yangın anında kullanılan gazla söndürme sistemleri ikiye ayrılır. Bunlar doğal gazlar ya da kimyasal söndürme gazlarıdır. İki sistemde kendine özgü özelliklere sahiptir. Doğal gazlar oksijenin hacimsel konsantrasyon değerini değiştirir. Böylece yangının büyümesini engeller ve yangın oluşumunu sona erdirir. Kimyasal söndürme gazları ise yangın söndürme sürecinde oldukça etkilidir. Bunun için kimyasal gazlar oksijen ile reaksiyona girer. Yangını sona erdirir.
Yangını söndürmek için kullanılan gazlar silindir şekline sahip cisimlerde depolanır. Gazlar bu cisimlerin içerisinde basınçlı bir şekilde saklanır. Burada gazların yeterli basınç alanı ile depolanması büyük önem taşır. Bu cisimlerin kullanılışı da oldukça önemlidir. Yangın anında panik olunmamalı ve doğru yerler hedef alınarak yangın söndürülmelidir. Doğru hedef ve kullanım yangının söndürülmesinde belirleyici bir özelliktir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken gazlı söndürme sistemlerinin odalarda oluşan yangınları söndürme amacı ile yapılmış olmasıdır. Binanın içeriğini koruma amacıyla yapılan bu sistemler dışında etki gösteremezler. Binanın dışı için itfaiye tarafından su kullanılarak yangın söndürme işlemi yapılmalıdır.


GAZ ALGILAMA VE ALARM SİSTEMLERİ EKİPMANLARI NELERDİR?

Binalarda kullanılan gaz ve alarm sistemleri oluşabilecek yangın ihtimallerine karşı kişileri uyarmaktadır. Bu ihtimaller;
• Binada meydana gelecek yanıcı, patlayıcı ve zehirli gazların seviyelerinin takibi,
• Bu gazların seviyelerinin tehlikeli bir duruma geldiğinde gazın tahliyesi,
• Yangın anında en önemli detaylardan biri olan havalandırma fanlarının çalıştırılması,
• Yangın anında vanaların kapatılması,
• Binanın içerisinde sesli, ışıklı uyarıların verilmesi olarak gösterilmektedir.


GAZ VE ALARM SİSTEMLERİ SEÇİMİ?

Gaz ve alarm sistemleri kurulacakları binanın özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Kullanmış olduğunuz diğer kontrol sistemleri ile uyumlu bir sistem kullanmak her zaman için avantajlı olacaktır. Bu noktada uzman ekibimiz siz ve sistemin kurulacağı bina için en uygun donanım ve yazılımı sizlere sunacaktır. İlk olarak teknik ekibimiz binanızın analizini yapacaktır. Tesisin gelecekte büyüme ve genişleme ihtiyaçları da değerlendirilerek, malzeme ve tesisat maliyetleri ile sistem seçenekleri sunulur. Binanız için uygun sistem ve sistemin düzeyi belirlenir. İleride oluşabilecek ihtiyaçlarınız için seçenekler sunulur. Bu işlemlerden sonra yapılacak uygulama için projeler hazırlanır. Sistem kurulduktan sonra bina içerisindeki personellerin eğitimi verilerek kurulum tamamlanır. Bu noktada size sürekli destek sağlayacak teknik ekibimiz ile oluşabilecek yangın ihtimali için önlem alınmaya devam edilir. Sisteminiz kurulduktan sonra bakım ve servis için teknik ekibimiz hizmetinizdedir.